Auditors

1884 - 1885            J. M. Cubbison  (County Clerk) 
1885 - 1887             L. M. Harriman
1887 - 1891              J. M. Cubbison 
1891 - 1900              J. Drummond
1900 - 1903              A. A. Liudahl
1903 - 1911                J. W. Olson
1911 - 1919                W. E. Paulson 
1919 - 1935                G. D. Gilbertson 
1935 - 1941                Bert Salisbury
1941 - 1943                Ed Rolle
1943 - 1975                Harry Montague
1975 - 1981                Vernon Lysne
1981 - 1997                Fay Huffman
** Auditor and Treasurer office were combined **
1997 - 2003              Fay Huffman
2003 - Present        Bonnie Erickson

auditor-bb_rdax_100.jpg
GuidetoCourtRoomBehavior.jpg

Clerk of Court

Elected Position

1974-Present   Lana K. Johnson

o-judge-gavel-facebook-1.jpg

Court Judges

 1889 - 1900        David Morgan             District Judge           *North Dakota Supreme Court 1900-1911

1892 - 1896          H.U. Thomas

1900 - 1912          John F. Crown             District Judge

1904 - 1909          Alfred Dresser

1909 - 1915           M.A. Liles

1912 - 1948           C. W. Buttz                  District Judge

1915 - 1941            O.D. Comstock

1941 - 1963           Bert Salisbury

1948 - 1954           John J. Kehoe             District Judge

1954 - 1959           Obert C. Tiegen         District Judge          *North Dakota Supreme Court 1959

1959 - 1986          Douglas B. Heen        District Judge

1964 - 1968          Howard Olson

1968 - 1968          Bert Salisbury

1968 - 1975           Ted Weisenburger

1975 - 1979           Joel D. Medd

1979 - 1981           Ann C. Mahoney

1981-1983            Michael N. Steffan

1983 - 1995           James M. Bekken

** County Judgeships terminated in 1995 and became State/District Court Judges **

1986 - Present     Lee A. Christofferson

1995 - Present     Donovan Foughty

2016- Present     Lonnie Olson

wheat field.jpg

NDSU Extension Service Agents -  Cropping Systems

1915 - 1928            Harry Boyts

1922 - 1928           Irving Coutis

1928 - 1939           Herbert W. Herbison

1934                      Lars Jensen

1934 - 1936           Thomas G. Fuller

1937 - 1941            Ruther Moser, Associate

1943 - 1938            Gilbert Moum

1940 - 1943           Etna Fristad, Associate

1943 - 1948           Bernard Maddock

1949 - 1954            Harold Odegaard

1952                       Marvin Nordbo, At Large

1956                       Unknown, Assistant

1957 - 1959            Orland Neimeier, Assistant

1959 - 1960           Jim Kenward

1959 - 1960           Roger Martin

1960 - 1967           Howard Lahlum

1960 - 1962           James Martin, Assistant

1962 - 1964           Norman Bakkegard, Assistant

1965 - 1966           John Oster, Assistant

1967 - 1970           Harvey Peterson, Assistant

1967 - 1969           Hilbert Pfiefer Jr.

1968 - 1969          Warren W. Anderson, Assistant

1969 - 1971           Larry J. Halvorson, Assistant

1969 - 1975           Dennis Edge

1975 - 1976           Robert Bina

1976 - 1978           Martin Bina

1978 - 1980          Daniel Vollmer

1980 - 1983          Kim Retzlaff

1983 - 1986          Mike Hanson

1986 - 1992          Mike Liane

1992 - Present    Scott Knoke

37838927_10156636321163421_1354012887017848832_n.jpg

NDSU Extension Service Agents -  Family Community Wellness

1950 - 1954          Joan Michaiski
1954                     Ester Lutz
1954 - 1955          Unknown
1982 - 1985         Beth Johnson
1985 - 1989         June M. Strand
1989 - 1996        Brenda Langerud
1996                    Colleen Boemer
2001                    Jennifer Steinhaus
2009 - 2011        Stacey Heggen
2011 - 2012         Amy Bjorem
2013 - 2019        Kimberly Fox

IMG_3707_edited.jpg

Sheriffs

Elected Position

1884                      William H. Beach (appointed)
1885 - 1888          Fred Snore
1889                     Thomas M. McDonald
1890                     J. C. O'Connell
1892 - 1896          Thomas M. McDonald
1897 - 1899          William C. Schaffner
1900 - 1903         E. L. Baeverstad
1904 - 1908         John S. Aker
1909 - 1913          D.G. Talley
1914 - 1917           John F. Randall         
1918 - 1921          D. O. Tollerud 
1922 - 1925          John F. Randall
1926 - 1929         M. A. Erickson
1930 - 1933         Walter Palmer
1934 - 1937          M. A. Erickson
1938 - 1941          Art Crane
1942 - 1945          Walter Palmer
1946 - 1949         Paul Sundell
1950 - 1953         Walter (Red) Crane
1954 - 1957          Don E. Seibert
1958 - 1965         Richard Salisbury
1966 - 1973         Gordon Burdick
1974 - 1977           Oscar Hanson
1978 - 1979          Jerry Lysne
1979 - 2006        Ned J. Mitzel
2006 - 2021       Steve J. Rohrer

2021-Present    Ethan Rode

Statue-of-Liberty-scaled.jpg

State's Attorney

Elected Position

E. Bergland
O. E. Comstock
C. L. Lindstrom
Walter G. McDonald
L. L. Butterwick
M. C. Hiaasen
Joseph Dietchman
Michael Steffan
James P. Wang

value-of-stem-education.jpg

Superintendent of Schools

Elected Position until 1993 when it became a position appointed by the County Commission

1885          Robert McAdam
1890         M. F. Mineham
1891          H. R. Shllengerger
1897          Torger Sinness
1903         N. T. Teigen
1909         Effie D. Hoadley
1913          Peter Anderson
1920         Adeline Engelhorn Ellefson
1926         Hilda Wisness
1932         D. G. Aanestad
1939         Oscar Solberg
1942         J. D. Tollerud
1945         Alice Thompson
1981         Jean K. Olson
2011         Lucia Jacobson

woman-investigating-tax-matters.png

Tax Equalization Directors

This position is appointed by the County Comissioners

1971 - 1972           Lloyd Carlson
1972 - 1974           Hazel O'Connell
1974 - 1994           Dorothy Johnson
1994 - 2011           Ellen Huffman
2011 - Present     Randy Thompson

Understanding-The-Duties-of-a-Nonprofit-Treasurer.jpg

Treasurers

1885 - 1889                F. M. Shook

1889 - 1895                Carl G. Brown

1895 - 1899                Albert A. Liudahl

1899 - 1903               E. L. Yager

1903 - 1907                C. E. Baker

1907 - 1911                 E. H. Cowell

1911 - 1914                 Nils Dokken

1915                            W. H. Brown (appointed Jan - May)

1915 - 1919                 O. P. Rognlie

1919 - 1927                 W. D. Conway

1939 - 1940               Ed Rolie

1941                            C. D. Graves (Jan - Apr)

1941 - 1942                Ed Richmond

1943 - 1947                W. D. Conway

1947 - 1951                 Lena Wigdahl

1951 - 1955                 W. D. Conway

1955 - 1983                Carl Hansen

1983 - 1991                Robert J. Wallace

1991 - 1996                Leola Rangen

1996 - 1997                Maxine Lysne                           ** In 1997, the County combined Auditor and Treasure

unnamed.jpg

Veterans Service Officer

1945 - 1960               Bert M. Salisbury

1950 - 1952                John Butternick

1951 - 1952                Walter Lien

1960 - 1974               Gordon Johnson

1975 - 1986               Melvin Severson

1986 - 1989              Curtis Luidahl

1989 - 1993              Donald Severson

1993-1996                David Nelson

1997 - 2004             Wayne Stautz

2004 - 2008            Jo Dahlen

2008 - 2016            David Daeley

2016 - 2020            Stacey Twete

2020 - Present      Bryce A. Crosby